Çağrı Anons Ses Sistemi

Market Magaza Seslendirmesi , Cafe , Restorant Seslendirmesi Spor Salonu Cami Okul Hava Alanı Fabrika ve Bunun Gibi İşletmelerde Çağrı Anons ve Ses Sistemi Nasıl Olmalıdır ?

Anons Ses Sistemi

100 Watt Anons Ses Sistem Nedir ?

100 Watt Sistemin En Büyük Özelliği Bir Anfi’ye Çok Fazla Hoparlör Bağlanabilmesi ve Bağlantısı Kolay Olduğu için Bu Tarz İşletmeler de 100 Watt Sistem Tercih Edilir Örnek Veriyorum Anfimiz 200 Watt ve Kullanacağımız Hoparlör 10 Watt Tavan tipi , Duvar Tipi 200 Wat Olan Bir Anfi de Eğer Biz 10 Watt Üzerinde Çalıştıracaksak 20 Tane Hoparlör Bağlayabiliriz 100 Watt Sistemi Şöyle de Bir Özelliği Vardır

Hoparlörlerin genellikle arkasında bir siviç vardır siz hoparlörlerin maksimum 10 watt da da çalışabilir siviçlerine bakarsınız 5 watt da düşürebilirsiniz eğer hoparlörleri 5 watt düşürdüğünüz de bu defa 200 watt lık bir hoparlörlere 40 tane hoparlör bağlayabilirsiniz ama bizim tavsiyemiz 20 ve 30 arası maksimum hoparlör bağlanması daha fazla hoparlör bağlanması durumunda ses de kayıplar olacaktır ve ses de bozulmalar olacaktır .

Şimdi 100 Watt ses sistemi ikiye ayıralım ilki normal 100 Watt sistem ikinci zonlu zonun Türkçe karşılığı bölgeli sistem yani bölgelere ayırma şimdi normal bir 100 Watt sistem de örnek veriyorum bir restorantınız var bu aynı şekilde bir okul içinde geçerli hastane içinde geçerli cami içinde geçerli ben şimdi size bunu örnek olarak anlatıyım.

AMATÖR ÇAĞRI ANONS SES SİSTEMİ

Restorantımız üç bölgeden oluşsun iç kısım bahçe kısmı ve üst kısım  eğer normal bir 100 Watt sistem kullanıcaksak eğer bir tane anfimiz olur her birine 10 tane hoparlör koyarız toplam 30 tane hoparlör olur ve her hoparlör 10 watt sa eger 300 watt anfimiz bize yeterli olacaktır ve bunun bağlantı şekli çok kolaydır bir birine atlama yaparak 30 tane hoparlörü bağlayabilirsiniz ama maksimum 30 bu şekilde 30 tane hoparlöre şarkı gönderebilirsiniz.

Eğer Bir Anons mikrofonunuz mevcutsa tek bir anons da 3 bölgeyede anons yapabilirsiniz şimdi bu gayet basit bir 100 volt örnek bir sistemdi bu arada okullarda da  okul zil sistemi küçük bir cihazdır cihazı anfiye bağladığımız zaman belli bir saatler zil çalar ve bu şekilde 30 hoparlöre o zil sesi gider veya müzik sesi gider.

Ses ve anons sisteminde şu da olabilir ben sadece iç kısımda müzik olmasını istiyorum diğer kısımlarda müzik olmasını istemiyorum bu bölge sistemine giriyor bölge sistemide ikiye ayrılıyor amatör şekilde bölge sistemi bir de profesyonel şekilde bölge sistemi Amatör ses ve anons sistemi nedir ?

Müşteri çok fazla bir şey istemiyordur sadece iç kısımda müzik olsun dış kısımda müzik olmasın bunu yapmak çok kolay müzik çalarken yani bütün hoparlörde ses var anfilerin üzerinde  1. Bölge 2. Bölge 3.bölge 4.bölge ve 5. All Yani hepsi şeklinde bölgeler vardır siz bu çıkışlardan örnek olarak 1. Çıkışa 10 tane hoparlör bağladınız 2. Çıkışdan yani bahçe veya üst katlarada 10 tane hoparlör bağladınız 3. Çıkışda dış kısımdaki 10 tane hoparlörü bağladınız şimdi ses sistemimizden müzik çalıyor ben sadece iç kısımda ses çıkmasını istiyorsam sadece anfi üzerindeki 1. Çıkış zonuna basmamız yeterlidir bu sayede sadece iç kısımda ses olucak 2 çıkış zonuna bastığımızda o bölgeye bağlı hoparlörlerimiz 3 bastığımızda ise yine aynı şekilde o bölgede bağlı olan hoparlörler çalışcaktır All bastığımız da ise hepsi çalışacaktır bu amatör tarzda 100 Watt Ses ve anons sistemidir.

PROFESYONEL ÇAĞRI ANONS SES SİSTEMİ

Profesyonel tarzda 100 Watt Ses ve anons istemi iste restorant sistemi bunun için küçük kalacaktır biz bu örneğimizi daha iyi anlamanız için hastaneden sürdürelim 10 katlı bir hastane düşünelim ve her kat da da 10 tane hoparlör olduğunu varsayalım ve profesyonel 100 Watt Ses ve anons sisteminde her kat ayrı bir anfi ile desteklenmelidir sebebi ise başhekim veya bir doktorumuz sadece 2. Kat da ve aşağıda bulunan sekreter sadece 2. Kata anons yapmak istiyor sadece bir doktoru çağırmak için tüm hastaneye anons yapmak istemeyebilir sadece 2. Kata anons yapmak isteyebilir buda profesyonel ses ve anons sistemde geçerlidir.

Hastenimiz 10 katlı olduğu için mikrofonumuzun üzerinde 10 tane tuş vardır her kata göre 1 , 2 ,3 ve 10.. sıraya kadar tuş vardır buradan hangi kata anons yapmak istiyorsak o tuşa basarak sadece o kata anons yapabiliriz Gene aynı şekilde All hepsi seçeneği vardı buna bastığımızda ise 10 katın hepsine anons ve ses gönderimi yapılır bu profesyonel zon sistemidir.

Peki hastanelerde biliyorsunuz yangın kontrolü veya bütün katlarda müzik çalıyor anons yaptığı zaman sesin gelmesi müziğin gitmesi buda anfinin özelliğidir onuda satın alırken dikkat edin Şimdi yangın sistemi dedik yangın alarm devreye girdiğinde bizim ses ve anons sistemimiz de nasıl bir tepki veriyor bunla ilgili farklı cihazlar vardır yine bu cihazları sisteminize bağlarsınız çoğu afimiz de yangın girişi vardır buna biz öncelik sırası diyoruz yani o an mikrofon da biri konuşuyor ama yangın biliyorsunuz en önemli şey veya çok acil durum çıkışları olabilir deprem sensörü olabilir bu en önemlidir yani biz önemlik sırasına göre biz bunları dizebiliyoruz bunun İngilizce karşılığı puritri özelliği deniliyor.

Puritri özelliğinde yangın alarmı çaldığı zaman ses ve anon sistemimizde olan ses ne olursa olsun direk devreye o girer ve hastanede bütün hoparlörler de siren çalar veya sizin daha önceden kaydetmiş olduğunuz acil durum anonsu çalabilir bunun cihazı daha farklı bi cihazdır

10 Katlı Bir Hastanede Çağrı Anons Sistemi Nasıl Olmalıdır ?

Yukarıda Anlattığım gibi her kat ayrı bir anfi olmalıdır ve bunlar merkezi bir yer de toplanır ve bunları söylemiş olduğum öncelik sırası göre bir mikserimiz mevcuttur mikserin 1. Kanalı protür özelliği olan bir kanal olduğu için veya çoğunda ayarı vardır istediğinize öncelik atayabilirsiniz 1. alarm olabilir 2.müzik olabilir 4. Farklı bir müzik kanalı olabilir mp3 çalar olur radyo olur bu şekilde 10 tane giriş yapılabilir ve siz 10 tane giriş yaptığınız zaman profesyonel ses ve anons sisteminde 1. Katda mp3 çalabilir 2 . katda radyo çalabilir 3. Katda başka bir şey çalabilir yani siz bu şekilde istediğiniz katı ayırabilirsiniz bu da aynı şekilde profesyonel anons sistemidir.

Cami ses ve anons sistemi için örnek verecek olursak camide yine avlu vardır dışarıda farklı bir bahçe vardır içerde farklı insanlar vardır namaz sırasında dışarıda kimse yoksa cami o gün çok kalabalık değil ise sadece içerde bir seslendirme söz konusudur bu çok profesyonel ses ve anons sistemi  değil normal bir anons sistemi zonlu amatör tarzda zonlu anons ses sistemi yetecektir çünkü orda istenilen ses dışarıda farklı bir şey olsun içerde farklı bir şey olsun değil sadece bu ses anons nerde olsun amatör anons ses sistemi yeterli olacaktır.