DVR-NVR-HVR GÜVENLİK KAMERASI KAYIT CİHAZLARI NEDİR ?

Bilindiği üzere 2 tür güvenlik kamerası alt yapı sistemi vardır , AHD CCTV Güvenlik kamera sistemi ve IP güvenlik kamera sistemi alt yapısı vardır Bu iki güvenlik kamera sistemi birbirinden çalışması sistemi olarak farklıdır.Kullanılan kablo , kamera ve kayıt cihazları kendi alt yapı sistemine göre çalışmaktadır.

AHD güvenlik kamera sisteminde DVR kayıt cihazı kullanılır , IP güvenlik kamera sisteminde ise NVR kayıt cihazı kullanılmaktadır.HVR Kayıt cihazı ise Hibrit kayıt cihazıdır yani hem AHD tabanlı güvenlik kameralarını Hem De IP tabanlı güvenlik kameralarını çalıştırmaktadır.

GÜVENLİK KAMERA KAYIT CİHAZLARININ BİLİNMEYEN ÖZELLİKLERİ

Güvenlik kamera sistemimizde en önem olan kameralardan çok kayıt cihazlarıdır , Çünkü kayıt cihazınızın yazılımı formatı ne kadar kaliteli ve iyi ise o kadar iyi görüntü daha fazla görüntü kaydı ve uzaktan izlemelerde problem yaratmadan kullanmamızı sağlar.

Kayıt cihazı satın alırken bir önemli konuda kayıt cihazının sıkıştırma formatı yani görüntü aktarımıdır, Buda kayıt cihazları üzerinde H.264 , H.265 , H.265+ Plus gibi özellikte yazmaktadır . H.264 , H.265+ Plus  Nedir ? arasındaki farklar nelerdir  ? İlgili yazımıza Buradan Ulaşabilirsiniz.

Bir diğer Önemli konu da kayıt cihazlarının kutularının ve güvenlik firmalarının Fiyat tekliflerinde Yazan 1080P ve 1080N Görüntü Çözünürlüğüdür  , 1080P destekli bir kayıt cihazı 1920×1080 2 MP güvenlik kameralarını Çalışmaktadır , 1080N ise 960×1080 yani 1.3 MP güvenlik kameralarını desteklemektedir ve bu çözünürlükte kayıt yapmaktadır , Bu yüzden kayıt cihazı satın alırken 1080P olmasına kesinlikle ile dikkat edin.

DVR KAYIT CİHAZININ ÖZELLİKLERİ

DVR kayıt cihazı AHD güvenlik kamera sisteminin teknolojisidir 4 – 8 –  16 – 32 ve 64 kanal çıkış port özelliği bulunur  ve bütün güvenlik kameralarının kabloları bu DVR kayıt cihazında toplanarak çalışmasını sağlar , PTZ kontrol yani hareketli kamera takılarak DVR kayıt cihazlarında kontrol sağlanma özelliği vardır , Dvr kayıt cihazlarında Cep telefonunda uzaktan izleme gibi bir çok özelliği bulunur 3 MP’ye kadar görüntü çözünürlüğü bulunur aynı şekilde H.264, H.265 , H265+ Plus görüntü sıkıştırma özelliği vardır.NVR kayıt cihazların daha uygun fiyatlıdır.

NVR KAYIT CİHAZININ ÖZELLİKLERİ

NVR kayıt cihazı IP Güvenlik kamera sistemini teknolojisidir Network kablo sistemi ile çalışmaktadır.İki türde NVR kayıt cihazı vardır POE NVR kayıt cihazı ve POE olmayan kayıt cihazı POE sisteminde hakkında bilgiler için Buradan İlgili Yazımıza Ulaşabilirsiniz. NVR kayıt cihazları DVR kayıt cihazlarına göre daha pahalıdır ve kamera sisteminin de alt yapısı farklı olacağı için yüksek bir maliyet oranı çıkmaktadır.

NVR kayıt cihazının Bir avantajı Kablo maliyetinin düşük olmasıdır , Tüm IP güvenlik kameraları bir ortak siwiç de toplanır ve NVR kayıt cihazının Bağlı oldu alana bir adet kablo gelerek görüntü aktarımı sağlanır.

NVR Kayıt cihazının ikinci bir diğer avantajı ise 5 MP kadar desteklemesidir , Buda iyi bir yatırım ile uzun vadede karlı bir avantaj sağlar . Nvr Kayıt cihazlarında PTZ Kontrol , uzaktan izleme ve tün sıkıştırma formatlarında görüntü aktarımı sağlamaktadır.

HVR KAYIT CİHAZININ ÖZELLİKLERİ

HVR kayıt cihazları Hibrit kayıt cihazlarıdır , Yani istenir ise Hem AHD CCTV hemde IP güvenlik kamera sistemini birlikte çalıştırmaktadır.HVR Kayıt cihazları bu yeni özellikleri sayesinde büyük alanlarda veya eski sistemini değiştirmek istemeyen yeni farklı bir alt yapı sistemi kullanmak isteyen yerlerde kullanılır , Küçük yerler için HVR kayıt cihazı iyi bir seçim değildir.