SABİT IP OLMADAN GÜVENLİK KAMERALARINI CEPTEN İZLEME NASIL YAPILIR ?

İş yerinizdeki Güvenlik Kameralarını, Apartman güvenlik kameralarını ,Evinizde Bulunan Güvenlik Kameralarını Telefonundan cepten izlemek XMYE kayıt cihazlarında artık çok kolay modem içerisinden port açma veya ptt ye gidip sabit ıp adresi almanıza gerek yok nasıl mı ? Yazımızı sonuna kadar dikkatlice okuyarak basit adımlarla güvenlik kameralarınızı cepten izleyin ?

Sabit ıp olmadan güvenlik kameralarını cepten izlemek için birkaç tane öğrenilmesi gereken bilgiler vardır. Bunlardan ilki güvenlik kamerası kayıt cihazının XMYE yazılımlı olması gerekir XMYE olamayan kayıt cihazlarında bu işlemleri yapmanızın bir anlamı yoktur , Kayıt cihazının XMYE yazılım olup olmadığını öğrenmek için Satın aldığınız firmadan yada içerisinden çıkan kullanma kılavuzundan öğrenebilirsiniz.

İkinci adım olarak güvenlik kameralarını cepten izlemek için olmazsa olmazımız Ethernet bağlantısıdır , Bunun için Kayıt cihazı ile Ethernet modemi arasına kablo bağlantısı yapmanız gerekir.Eğer güvenlik kameralarınızın bulunduğu alanda internet bağlantısı yok ise 3G Vın takarak cepten izleme yapabiliriz , 3G vın kayıt cihazına nasıl takıl ve ayarları nasıl yapılır ? buradan ulaşabilirsiniz.

GÜVENLİK KAMERALARINI CEPTEN İZLEMEK İÇİN YAPILMASI GEREKEN ADIMLAR

Kayıt Cihazı İçinden Yapılması Gereken Ayarlar ;

Güvenlik kameralarının bağlı olduğu kayıt cihazının yanına giderek birkaç ufak ayar ve tanıtım yapmamız gerekir.Kayıt cihazına bağlı olan Mouse üzerindeki sağ tuşa tıklayın ve ANA MENÜ seçeneği seçin ve karşına birkaç kutu çıkacaktır Burandan SİSTEM yazan bölümü seçin.

SİSTEM bölümü seçtikten sonra karşınıza gene birkaç seçenek çıkacaktır Buradan AĞ AYARLARINI seçin buradan hiçbir ayara dokunmayın sadece DHCP kutucuğu bulunmaktadır bunu etkin yapın TAMAM tuşuna basın.

XMYE PROGRAMINI CEP TELEFONUNU YÜKLEME VE AYARLAMA

Kayıt cihazı içerinde ağ ayarları işlemi bitirdikten sonra Mouse üzerinden tekrar sağ tuşa basıp KLAVUZ seçeneği seçiyoruz  buradan çıkan bölümden NEXT seçeneğini seçip ilerleyin bir sonraki bölümde tarih saat bölümü gelmektedir doğru tarih saat ayarını girip Next işaretini seçip bir sonraki seçeneğe ilerliyoruz.

Bir sonraki seçeneğimiz ağ testidir ağ testini otomatik yapıp ilerliyorsunuz , Sıradaki işlemimiz Güvenlik kameralarını cep telefonundan izlemek telefonumumuza indirmemiz gereken XMYE programı vardır , İphone telefonlar için apple store XMYE programını indirin , Android yazılımlı telefonlar da ise Google Play uygulamasından XMYE Programı indirebilirsiniz.

XMYE programını sorunsuz bir şekilde telefonumuza indirip yükleme işlemini yapıp XMYE programını açıyoruz barkod bölümünden kayıt cihazının ekranındaki barkodu telefonumuza okutuyoruz NEXT ve Ok diyip işlemi bitiriyoruz.

Artık şehir dışına çıksanız bile güvenlik kameralarınızı Cep telefonunuzdan seyredebilirsiniz.

BARKOD OKUMAYAN TELEFONLAR İÇİN MANUEL OLARAK GÜVENLİK KAMERASINI EKLEME

Kayıt cihazının ayarlanırını yapıp Cep telefonunuza XMYE programını indirip kayıt cihazı ekranında bulunan barkodu okutamadıysanız manuel seçeneği ile yapabilirsiniz.Bu işlemi yapmak için cep telefonumuzdan XMYE programını açıyoruz barkod seçeneğini değil Manuel olarak ekleme seçeneğini seçiyoruz bu işlemi ikinci bir cep telefonunda izlemek içinde yapabilirsiniz.

Kayıt cihazı üzerinden Mouse ile sağ tıklayıp ANA MENÜ ve daha sonra SİSTEM BİLGİSİ seçeneğini seçiyorsunuz buradan VERSİYON Seçeneğini seçin ve karşımıza kayıt cihazının bilgileri çıkmaktadır Burada bize lazım olan SERİ NO yazan numaradır buradaki numarayı doğru bir şekilde cep telefonumuzdaki barkod bölünü manuel yaptığımız yere seçip bitiriyoruz ve Güvenlik kameralarımızı artık cepten seyredebilirsiniz.