H.264 / H.265 / H.265 + NEDİR ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR ?

H.264  H.265 H.265+ PLUS kayıt cihazları nedir ? arasındaki farklar nelerdir ? Avantajları nelerdir ? Hangi sıkıştırma formatlı Güvenlik kamerası kayıt cihazını almalıyım diye bir araştırma yapıyorsanız bu yazımız tam sizlere göredir.

H.264 ve H.265 Dünyada standart haline gelmiş  iki sıkıştırma formatıdır . H.265+ Plus ise güvenlik sistemleri için bazı iyileştirme güncellemeleridir.

Şimdi özellikle biraz geçmişe dönelim bildiğiniz gibi video aslında arka arkaya gösteren fotoğraf karelerinden oluşur , Önceki yıllarda kullanılan sıkıştırma formatı MJPEG idi bu videoyu oluşturan her bir fotoğrafa karesini JPEG Olarak içerisine sıkıştırırdı.Karelerin bir biri ile olan benzerliği dikkate alınmazdı bu yüzden dümdüz sabit ve hareketsiz görüntü olsa bile sıkıştırma oranı fazla artmazdı.

Daha sonra MPEG sıkıştırma formatı geldi , MPEG ‘ de hareketleri  resimler sıkıştırılmaya başlandı sıkıştırmaya (I-Frame) denilen tam bir fotoğraf karesi başlanıldı.Daha sonra sadece değişiklikler içeren (B&P-Frame) yani kareler kaydedilir , Bunlar tam bir fotoğraf karesi değildir bu yüzden boyut olarak daha küçüktür.

Bu değişiklikleri bulmak için ekran 16×16 ‘dan oluşan makro bloklara bölünmektedir , İşte H.264 Bu noktada birkaç yenilik ile sıkıştırmayı çok daha iyileştirdi , Yaptığı şey basitçe 16×8 farklı boyutta makro bloklarla çalışabiliyor olması ve değişiklileri sadece ardaşık iki kare arasında değil tüm karelerde arıyor olmasıydı

H.265 İse özellikle 4K gibi yüksek çözünürlüklerin hayatımıza girmesiyle makro bloklardaki 16×16 sınırını 64×64 noktaya kadar yükselti bu sayede kareler arasındaki benzer blokları bulmak ve optimize etmek çok daha kolaylaştı bu teknoloji sayesinde sıkıştırma oranı tam iki kat artarken işlemci gücü ihtiyacı da iki katı oran da artmış oldu iş de bu yüzden H.265 Destekli kayıt cihazları daha pahalıdır.

Tüm sıkıştırma formatları filimler youtube kanalları gibi çok hareketli sahneler için hazırlanmıştır , Aksine Güvenlik kameralarında durağanlık esastır.

  1. 265+ Plus bu yüzden Güvenlik kameralarına özel birkaç iyileştirme içeren bir H.265 Formatıdır H.265+Plus bir sıkıştırma formatı değildir bir iyileştirmedir , Yani H.265+ Plus ile yapılan bir kaydı H.265 Destekleyen bir yazılım açabilir , H.265+ Plus da yapılan üç iyileştirme Tahmin , Arka Plan ve Gürültü ( NOİSE) ‘dir.

Şimdi bunları çok kısaca Açıklayalım Güvenlik kameralarında sık sık otomobil gibi görsel olarak değişiklik göstermeyen ama hareket eden objeler vardır H.265+ Plus bu hareketleri ve büyüme küçülmeleri sıkıştırmayı arttırır , İkinci olarak Arka plan her zaman sabittir o halde en az hareket olan  kare arka plan olarak kabul edilip hareketli alanlar bunun üzerine bindirilerek sıkıştırmayı arttırır.

Üçüncüsü ise gece karanlık alanlarda gürültü (Noise) dediğimiz noktalar oluşur ve bu noktalar rastgele değişiklik gösterdiği için sıkıştırma üzerine negatif etki yaratır H.265+ Plus Bu noktaları sıkıştırma sırasında ortadan kaldırarak özellikle karanlık alanlarda daha büyük ve düz alanlar yaratarak sıkıştırmayı artırır.

Peki bu kadar Teknoloji konuştuktan sonra faydaları Nelerdir ? Çok kısa ve net olarak H.265+ Plus H.265 göre tam 2 kat /  H.265 H.264 göre tam 2 kat kayıt süresi sağlar , Yani H.265+Plus H.264 göre tam 4 kat kayıt süresi sağlamış olur.Buda kayıt için 4 harddisk alana kadar 1 harddisk alarak maliyeti ciddi oranda düşürmek veya aynı Harddisk kapasitesinde 1 ay yerine 4 ay kayıt yapmak gibi ciddi bir avantaj sunar.

Yukarıda belirtilen oranlan aynı görüntü kalitesinde olması kaydıyladır ve ortalama değil en kötü seneryo için geçerlidir.Özellikle H.265+ Plus da az hareketli ortamlarda çok daha fazla kayıt yapar , Rakamlar ile örneklendirmek gerekirse 2 mp Bir IP Güvenlik kamerası  24 saat de H.264 formatlı kayıt cihazında  20GB , H.265 formatlı kayıt cihazında 10GB , H.265+ Plus Formatlı Kayıt Cihazında ise 5GB Kayıt yapar.Okul koridoru gibi 24 saat hareketli olunan bir ortamda H.265+ Plus için günlük kayıt süresi 2GB Kadar düşe bilir.

Makalemizin sonundan Anlaşılacağı gibi yeni bir güvenlik kamera sistemi ve Kayıt cihazı satın alınırken H.265+ Plus sıkıştırma formatlı Ürünü almak bizler için hem görüntü netliği ve kayıt süresi  uzun olmasında dolayı H.265+ Plus Kayıt cihazlarını seçmemiz daha iyi olacaktır.

DVR ve NVR Güvenlik kamerası Kayıt cihazlarını Nedir ve Arasındaki Farkları Öğrenmek için ilgili yazımıza Buradan Ulaşabilirsiniz.