POE IP GÜVENLİK KAMERA SİSTEMİ ALT YAPISI NEDİR ? NASIL OLMALIDIR ?

PoE ağ kablosu (network) üzerinden enerji anlamına gelen İngilizcesi (POWER OVER ETHERNET ) kelimelerinin kısaltılmasıdır , Bu enerji transferi iki şekilde gerçekleşebilir.

PoE Siviç Olmadan IP Kamera Bağlama :Ağ Kablosunda kullanılmayan 4-5-6-7-8 yani mavi , mavi beyaz ,kahverengi ,kahverengi beyaz renkli kablolar üzerinden enerji gönderir.

PoE Siviç İle IP Kamera Bağlama : Data ile aynı kablo üzerinden 1-2-3-4-5-6 yani turuncu beyaz , turuncu ,yeşil beyaz , yeşil renkli kablolar üzerinden enerji gönderir.

PoE SİSTEMLER HARCADIĞI ENERJİ SİSTEMİNE GÖRE 4’E AYRILIR BUNLAR ;

Tip 1 – IEEE 802.3af standartı  , 15 Watt

Tip 2 – IEEE 802.3at standartı  , 30 Watt diğer adı ile POE plus

Tip 3 – IEEE 802.3bt standartı  , 60 Watt diğer adı ile 4B POE

Tip 4 – IEEE 802.3bt standartı  , 100 Watt

Güvenlik Kamera sistem de yaygın olarak kullanılan Tip 1 ve Tip 2’dir Tip 4 Diz üstü bilgisayar ve düz ekran Televizyonlar için tasarlanmış ve 2017 yılında kullanılmaya başlanmıştır.

PoE de Enerji veren cihazlara PSE = Güç Veren ( Poe Switch ) Enerji ile Beslenen cihazlara PD  = Güç  Alan ( Kamera ) denir.

PSE’ ler yani PoE switch ler PD’ ye yani kameraya direk olarak enerji göndermezler önce karşılıklı olarak haberleşirler ve PSE karşıdaki cihazın bir PoE cihaz anladıktan sonra 48 Volt DC enerji gönderir , PD ise gelen bu voltajı kendi ihtiyacına göre ki güvenlik kameralarda bu 12 DC 12 Volt’ dur , Voltajı düşürüp kullanır.

PoE olmayan bir cihazı PoE bir switch bağladığınız da Enerji transferi Gerçekleşmez Dolayısıyla bir Zarar vermez , PoE bir cihaza boştaki 4-5-7-8 yani mavi , mavi beyaz , kahverengi beyaz  , kahverengi   renkteki kablolar üzerinde 24 – 48  volt DC gönderirseniz Kamera 12 volta düşürerek çalışır.

Elektronik ürünler de aktif ve pasif bir terim vardır ve aktif enerji ile beslenen pasif ise enerji ihtiyacı duymayan cihazlardır.Pasif PoE ise karşılıklı iki aparattan oluşan boş da olan kablolara enerji verip diğer uçtan enerjiyi ayıran aparattır.

Burada voltaj değişikliği olmaz yani cihazınız kaç volt ile çalışıyor ise beslemede aynı voltaj da olmak zorundadır , Güvenlik kameraları için 12 volt gibi bu sistem de 25 30 metreyi geçen mesafeler de voltaj çok düşer ve cihaz genellikle sağlıklı çalışmaz.Örneğin kamera çalışsa bile ledleri çalışmaz veya çok düşük ışık verir , buda gece görüntülerde sorunlar açmasına sebep olur.

PoE IP Kamera Bağlantıları Hakkında Sık Sorulan Sorular

  1. PoE porta PoE Olmayan cihaz bağlarsak hiçbir şey olmaz normal olarak çalışır.
  2. PoE Switchlerdeki UPLINK yazan port Enerji vermeyen başka bir Switch veya NVR Kayıt cihazı , Sörvur , modem gibi PoE Olmayan Cihazlara Bağlanmak içindir.
  3. IP kamera’yı hem PoE hem 12 Volt ile beslerseniz hiçbir sıkıntı olmaz çalışır ama sürekli olması durumunda uzun vadede sorun yaşanabilir .
  4. IP Kamerayı PoE ile Besleyip mikrofon veya başka bir cihaza enerji vermek için kamera üzerindeki 12 volt jak kullanılabilir.Belirtilen Watt Değerleri PoE Switch çıkış değeridir 23AWG CAT6 Kabloda bakır değeri  100 metrede %11 ,300 metrede ise % 35 bir kayıp oluşur.
  5.